Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

  1. el otomobiller, Sıfır km. otomobillere göre ucuz da olsa, alım gücü ve geçim sıkıntısı düşünülürse temin edilmesi zor miktarlarda satışa sunulmaktadır. İkinci el araç almak bazı açıdan değerlendirildiğinde sıfır araçlara göre bir çok avantaj yakalamanızı sağlar. İyi bir analiz ve uğraş sonunda ikinci el bir arabaya kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Buraya kadar tamam ama 2. El araba almak için bankadan kredi nasıl alınır, taşıt kredisi alırken nelere dikkat etmelisiniz, hangi bankalar ikinci el araç alırken daha avantajlı olabilir iste sizlere bu soruların yanıtlarını veriyoruz.
  2. El Araç Kredisi Almak Için Yapmanız Gerekenler

Otomobil almak için hangi bankayı seçmelisiniz. Bir çok banka taşıt kredisini kolaylıkla vermektedir. Siz 2. El bir araba alırken bankaya kredi için başvurduğunuz da, bankanın size ödediği parayı kaç vadeyle geri alacağı ve işleteceği faiz oranları ile ilgilenmektir. Taşıt kredisi veren bankaları ve kampanyalarını oldukça iyi takip etmeli ve doğru bankaya karar vermelisiniz.

 

Belli Şartlar Sağlamanız gerekiyor. Birçok kredi ürününde olduğu gibi 2. el taşıt kredisi alacağınız zaman da belli başlı şartları sağlamanız gerekecektir. Bunların başında 18 yaşını doldurmuş olmak ve kötü bir sicile sahip olmamak gelir.

  • İkinci el araç kredisi alabilmek için belli bir geliriniz olmalı ve bu geliri bankaya ispatlayabilmelisiniz. Eğer herhangi bir iş yerinde sigortalı çalışansanız maaş bordrosu işinizi fazlasıyla görecektir. Ancak sigortalı çalışmıyorsanız bu durumda üzerinize olan herhangi bir gayrimenkulü ipotek ettirmeniz gerekebilir.
  • Almayı düşündüğünüz kredi tutarı baz alındığında ödeyeceğiniz taksit miktarı sizin aylık gelirinizin %50’sini geçmemelidir. Bu oran bazı bankalar için farklılık gösterebilir.
  • Genelde en fazla 5-6 yaşına kadar olan araçlar için kredi verilebilir. Fakat bazı bankalarda yaş sınırlaması daha fazla esnek hale getirilmiştir.

 

Taşıt kredisi taksit hesaplama ve bankalar arasındaki faiz oranları ve yıllık maliyet oranlarını karşılaştırmak hakkında: 2. El araç satın almak için krediye başvurduğunuzda, krediyi öderken neredeyse 48 aya kadar vade alarak 2 adet sıfır araç satın alabilecek ödemeler yapmamaya çalışın. Amacınızın nakit akışını sağlamak olduğunu ve 2. El araç satın alırken karlı bir durumdayken fazla vade ve yüksek faiz oranları ile kendinizi zor duruma sokmamaya gayret gösterin.

 

  1. el taşıt kredisi için bankaların sizden isteyebileceği belgeler

 

  • Kimlik, ehliyet ya da pasaport
  • Adresi teyit etmek için üzerinize kayıtlı olan elektrik, su, doğalgaz faturası
  • Gelir durumunu gösteren belge: Maaşlı çalışan bir kişiyse maaş bordrosu, serbest meslek sahibiyse vergi levhası, firma ortağıysa kuruluş ilanı fotokopisi ya da vergi levhası.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir