Kredi Puanınızı Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Bu yazıda  3 madde de  kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Ödemeleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde  yapın: Kredi puanının hesaplanmasında geçmiş kredi ödeme performansınızın etkisi %35’tir Ayrıca en yüksek etkiye sahiptir. Kredi kartı, kredi taksitleri ve Kredili mevduat hesapları ödemelerinizi geciktirmez ve zamanında yaparsanız puanınız yükselecektir. Hatta özellikle kredi kartı ödemeleri için hesap kesim tarihinden önce yapılan ödemelerin de kredi skorunu yükselttiği söyleniyor. Ayrıca kredi kartı ödemelerinizi yaparken, asgari ödemeyi yapmış olmak sizi kurtarmayabilir. Siz asgari tutarı ödediğinizde yeterli paranızın olamadığı ve nakit sıkıntısında olduğunuz anlamı çıkabilir. Dolayısıyla, gerekirse kredi çekerek bir seferliğine bütün kart borçlarınızı kapatın ve asgari ödeme sarmalından kurtulun. Böylelikle, hem boşu boşuna kredi kartına yüksek faiz ödememiş olursunuz, hem de kredi puanınız yükselir.

 Kullanmadığınız kredi kartlarını ve ek hesapları kapatın: Bankalar zamanında bolca kredi kartı dağıttığı için hepimizin cebinde en az 2-3 kredi kartı var. Ayrıca, bankalar tarafından mevduat hesaplarımıza artı para, ek hesap veya kredili mevduat hesabı gibi tanımlanan hesaplar var. Bu kartlar ve hesaplardan kullanmadıklarınız varsa kapatırsanız sizin için daha iyi olur. Hem boşu boşuna risk altında olmaz hem de kredi puanınızı yükseltirsiniz.

Çok sık kredi başvurusu yapmayın: Her gün telefonumuza en az bir bankadan “ hazır kredi” şeklinde mesajlar ve mailler geliyor. Ya da internette dolaşırken “kolay kredi, hemen başvur vs.” gibi yazılar görüyor ve bazen denemek için başvuruyoruz. bunları kesinlikle Yapmayın! Çünkü bu başvuruların hepsi, Kredi Kayıt Bürosu’na sizin adınıza “direk başvuru” olarak gidiyor ve sık yapılan başvurular kredi puanınızı düşürüyor. İhtiyacınız olsa bile şansınızı bu mesajlar veya internetten başvuru yerine, banka şubelerini ziyaret edip, ilgili personel ile bire bir görüşerek durumunuzu anlatarak deneyin.

Banka Bilginiz çok olsun….

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir