Kredi Notum riskli veya az Riskli olursa Kredi Alabilir Miyim?

Findeks kredi notu düzenlemesinde bankalarla ilgisi bulunan bütün vatandaşların aylık kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı, vs.. ödemeleri ve gelir durumu gibi farklı kriterler baz alınarak kredi notu ortalaması belirlenir. Bu notlar sırasıyla riskli, az riskli, orta, iyi ve çok iyi olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Peki, kredi notu riskli veya az riskli olanlar kredi kullanabilir mi?

Kredi notunun az riskli olması kişinin bankalar tarafından kredi onayı almasının özel şartlara bağlı olması anlamına gelmektedir. Yani kredinizin onaylanması için  sizin ya ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi farklı kredi türlerine başvuruda bulunması veya düşük tutarda bir ihtiyaç kredisi başvurularında bulunması gerekir.

Burada önemli olan kişinin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapması ve kredi notu ortalaması seviyesine bağlı olarak limit belirlemesidir. Çünkü 10000 TL ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişi ile 75000 TL ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarının aynı olması beklenemez. Yani kredi notu ortalamasına göre kredi limiti belirlenmesi durumunda kredi onayı alınması çok daha kolaydır.

Kredi notunuz risk kapsamındaysa en kolay kredi alabileceğiniz banka maaşınızı aldığınız bankadır. Bankalar maaş müşterilerine daha fazla seçenek sunduklarından dolayı riskli veya az riskli grupta bulunanların bunu dikkate almaları gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir