Kredi Başvurunuz Reddedilirse Neler Yapmalısınız?

Bankalar çoğu zaman kredi kullandırmaya istekli olmakla beraber kredi başvuru formu dolduran kişilerin belirli kriterleri karşılayamaması durumunda kredi hakkında olumsuz sonuç verilebilmektedir. Peki, kredi başvurunuz reddedilirse ne yapmalısınız?

Öncelikle ilk yapmanız gereken kredi başvurusunda bulunduğunuz bankayı arayarak kredi talebinizin olumsuz sonuçlanma sebebini öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü kredinizin olumsuz sonuçlanma sebepleri farklı olup bu nedeni öğrenerek ortadan kaldırmanız durumunda bir sonraki başvurunuzda kredi başvurunuzun olumlu olması mümkündür. Örneğin kredi notunuzun ortalamanın altında olması nedeni ile kredi onayı alamamanız halinde kredi notunu yükseltmek için taktikler uygulayarak notunuzu yükseltebilirseniz ikinci kredi başvurunuzda kredi onayı almanız çok kolay olacaktır.

Genelde ihtiyaç kredisi olumsuz olması ilk kriter olarak kişinin aylık gelirinin kullanmak istediği kredi tutarını karşılayamaması ve/veya kredi notunun düşük olması nedeni ile olmaktadır. Yine yaşayacağınız her kredi reddi bir sonraki kredi başvurusunda kredi notunuzun biraz daha düşmesine neden olabileceği için her kredi başvurusundan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılması ve kredi notu hesaplama işlemlerinin gerçekleştirilerek bunlara uygun şekilde kredi başvurusunda bulunulması gereklidir. Aksi durumda kredinizin olumlu sonuçlanması imkansız hale gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir